Różne obszary polskiego rynku inwestycyjnego sprawiają, że osoba, która pierwszy raz decyduje się na zainwestowanie swoich pieniędzy w jakiś fundusz, zwykle nie ma pojęcia, jak powinna to zrobić, ani gdzie ulokować swoje środki. Z pomocą przychodzą w takich sytuacjach specjalne biura doradztwa finansowego, których przedstawiciel może przedstawić nam oferty poszczególnych funduszy, wyliczyć względne zarobki oraz określić szacunkowe ryzyko upadku takiego funduszu. Można również poradzić sobie samemu, zaglądać na internetowe fora, blogi i strony poświęcone tematyce inwestowania i to z nich czerpać wiedzę oraz inspirację do tego, gdzie najlepiej i najefektywniej można ulokować własne oszczędności.
Współcześnie okazuje się jednak, że są takie fundusze inwestycyjne, w które można wkładać pieniądze cały czas, bo zawsze przynoszą większe lub mniejsze zyski. Chodzi tu głównie o fundusze związane z inwestowaniem w nowe technologie, w budownictwo oraz w… multimedia, na czele z mediami krajowymi i prywatnymi.

Największe pieniądze z inwestowania w fundusze zarabia się jednak na rynkach zagranicznych, inwestując gotówkę w euro i potrajając w ten sposób swoje zyski – zwłaszcza gdy trafi się na nowy fundusz z małą ilością inwestorów, co jeszcze bardziej zwiększa późniejsze zarobki. W przypadku laika kwestia inwestowania pieniędzy jest jednak nieco utrudniona, zwłaszcza gdy nie zna on za dobrze tego rynku, nie rozumie jego założeń i nie potrafi odróżnić doskonałej oferty od wabika na nowych inwestorów. Z tego względu amatorom-inwestorom poleca się korzystanie przynajmniej w pierwszym okresie z pomocy doradcy finansowego, który wprowadzi go w świat inwestycji i pokaże, którą drogą najlepiej podążać, aby stale zwiększać swoje zyski. Rezygnując z takiej pomocy i działając na własną rękę można się jednak sparzyć na inwestycjach i stracić sporo pieniędzy. Zamiast więc ryzykować i szukać już na samym starcie funduszy o charakterze wysokiego ryzyka, lepiej zacząć spokojnie, „wgryźć się” w rynek i dopiero wtedy interesować się innymi opcjami funduszy.

Dodaj komentarzSzukaj

Kalendarz

  Czerwiec 2017
  P W Ś C P S N
  « Kwi    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

Ważna ekonomia

  Usługi Poznań kontenery odpady Śledząc różnego rodzaju internetowe czy telewizyjne serwisy informacyjne dotyczące dziedziny ekonomicznej czy gospodarczej, trudno oprzeć się wrażeniu, że ekspertem mógłby tam być każdy z nas. Ekonomiści nie mówią bowiem zazwyczaj niczego innego niż to, co sami już doskonale wiemy. Z drugiej strony jednak pięcioletnie studia, jakie każdy z nich musiał skończyć zobowiązują w końcu do posiadania jakiejś szerszej wiedzy, którą od czasu do czasu dzielą się z widzami czy czytelnikami za pośrednictwem różnych mediów. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o tym, że ekonomia jako osobna dziedzina nauk nie jest właściwie tak ważna jak sama jej praktyczna część, czyli gospodarcze i przemysłowe zmiany na światowych rynkach.

  Ekonomia sama w sobie jest bowiem nauką typowo teoretyczną, która dopiero wprowadzona w czyn daje jakieś praktyczne efekty, polegające na minimalnej zmianie różnego rodzaju rynków. Ci sami eksperci, którzy tak szumnie wypowiadają przed publicznością, mają za zadanie jedynie opracować teoretyczne założenia planów ekonomicznych i gospodarczych, zaś ich wprowadzeniem i realizacją zajmuje się już sama gospodarka. To jednak od samych ludzi zależy to, czy taki ekonomiczny plan się przyjmie na szerszą skalę czy też pozostanie jedynie teoretycznym, niedanym wymysłem naukowców i ekonomistów. W tym wszystkim pojawia się więc zasadnicze pytanie, czy rzeczywiście sama ekonomia jest aż taka ważna, by poświęcać jej tyle miejsca w światowej gospodarce. Teoretyczne rozważania są przecież mniej ważne od praktyki, z jaką każdy z nas ma do czynienia codziennie, korzystając z różnych rynków gospodarczych, dokonując zakupów, korzystając z usług czy też samemu je świadcząc. Teoretyczna nauka, jaką niewątpliwie jest ekonomia, nie ma bowiem bezpośredniego wpływu na te rynki – może je jedynie opisywać i charakteryzować. Tym samym wszelkie znaczenie tracą również ekonomiści i ich ekspertyzy, które dla praktycznego rynku gospodarczego i ekonomicznego nie mają żadnej wartości.